Masaż leczniczy
Masaż leczniczy szczególnie zalecany jest dla osób, które mają problemy z bolesnością i sztywnością mięśni, bólami kręgosłupa, karku oraz głowy.
Bolesne mięśniowo-powięziowe punkty spustowe powstają zazwyczaj w okolicach brzuśca mięśniowego, w powięziach oraz na przebiegu włókien mięśniowych powierzchownych i głębokich. Za główną przyczyną tworzenia się MPPS uznaje się przeciążenia narządu ruchu, urazy, długotrwała praca statyczna, stres, niedobór witamin i mikroelementów. Zabieg ten polega na stymulacji tkanki mięśniowo-powięziowej do regeneracji i przebudowy, dzięki czemu niwelujemy ból. Podczas zabiegu fizjoterapeuta lokalizuje mięśniowo-powięziowe punkty spustowe, w które wbija igłę wywołując reakcję drżeniową. Podczas zabiegu staramy się maksymalnie zredukować reakcję drżeniową na wbicie igły. Skuteczność terapii zwiększa się im celniej trafimy igłą w punkt spustowy lub napięte pasmo mięśniowe. Do zabiegu używa się igieł do akupunktury zazwyczaj o grubości 150-300 mikrometrów oraz długości 15-50mm. W celu uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego suche igłowanie łączy się z: terapią manualną, ćwiczeniami rozciągającymi i wzmacniającymi.
Wskazania do suchej igłoterapii:
- bóle i dysfunkcje kręgosłupa: rwa kulszowa, rwa udowa, rwa ramienna, wypukliny i przepukliny krążka międzykręgowego, kręcz szyi;
bóle głowy w tym migrena szyjna; - zmiany zwyrodnieniowe stawów;
- bóle i ograniczenie ruchomości stawów;
- stany pourazowe oraz pooperacyjne;
- naciągnięcia, naderwania mięśni, ścięgien, więzadeł;
- uszkodzenia łąkotek;
- zapalenie kaletek;
- stany po złamaniach kości;
- przeciążenia mięśni, ścięgien, więzadeł, stawów;
- blizny pooperacyjne lub urazowe.
- przeciwwskazania do terapii manualnej;
- świeże rany lub urazy tkanek miękkich;
- procesy chorobowe skóry poddawanej zabiegowi;
- zaburzenia ogólnoustrojowe;
- ostry stan zapalny stawów spowodowanych infekcjami, chorobami reumatycznymi;
- gruźlica kości;
- nowotwory (tylko za zgodą lekarza onkologa).