Kinesiotaping
Kinesiotaping zwany również plastrowaniem dynamicznym jest jedną z metod terapeutycznych, polegających na aplikowaniu na ciało specjalnych plastrów.
Kinesiotaping zwany również plastrowaniem dynamicznym jest jedną z metod terapeutycznych, polegających na aplikowaniu na ciało specjalnych plastrów. Kinesiotaping jest najczęściej wykorzystywany w celu zmniejszania dolegliwości bólowych, zapobieganiu przeciążeń i kontuzji oraz redukcji obrzęków. Metoda ta zazwyczaj stanowi element wspomagający proces leczenia.
Przed zabiegiem skóra powinna być sucha i czysta, nie należy jej balsamować ani natłuszczać, ponieważ plastry mogą się odklejać. Przy znacznym owłosieniu okolica zabiegowa powinna zostać wydepilowana.
Zabieg kinesiotapingu może dawać efekt: przeciwbólowy, odciążający, korygujący, stabilizujący lub przeciwobrzękowy. Wszystko zależne od okolicy poddawanej zabiegowi oraz rodzaju schorzenia lub kontuzji. Plastry utrzymują się na skórze 4-7 dni, jednak najlepszy efekt terapeutyczny dają maksymalnie do 3 doby od ich naklejenia.
W przypadku gdy zabieg nasila nasze dolegliwości oraz pojawia się pieczenie lub swędzenie w miejscu zabiegu, plastry należy delikatnie zdjąć.
Wskazania do Kinesiotapingu:
- przebyte kontuzje/ przeciążenia: mięśni, ścięgien, więzadeł;
- zapobieganie kontuzji i odciążenie: mięśni, ścięgien, więzadeł;
- stabilizacja stawów: skokowego, rzepkowo-udowego, stawu ramiennego;
- redukcja obrzęków: pooperacyjnych, limfatycznych;
- rozluźnienie napiętych mięśni kręgosłupa: szyjnego, piersiowego czy lędźwiowego;
- u kobiet w ciąży (odciążenie kręgosłupa lędźwiowego);
- korekcja postawy.
Przeciwwskazania do Kinesiotapingu
Plastrowanie dynamiczne to zabieg bezpieczny, nie powodujący znacznego obciążenia organizmu. Pomimo tego, że zabieg jest mało inwazyjny istnieją przeciwwskazania do jego stosowania m.in:
- rany oraz zmiany skórne w miejscu objętym zabiegiem;
- uczulenie na składniki kleju, którym plastry są mocowane do skóry.