Kinesiotaping


Kinesiotaping zwany również plastrowaniem dynamicznym jest jedną z metod terapeutycznych, polegających na aplikowaniu na ciało specjalnych plastrów. Kinesiotaping jest najczęściej wykorzystywany w celu zmniejszania dolegliwości bólowych, zapobieganiu przeciążeń i kontuzji oraz redukcji obrzęków. Metoda ta zazwyczaj stanowi element wspomagający proces leczenia.


Przed zabiegiem skóra powinna być sucha i czysta, nie należy jej balsamować ani natłuszczać, ponieważ plastry mogą się odklejać. Przy znacznym owłosieniu okolica zabiegowa powinna zostać wydepilowana.


Zabieg kinesiotapingu może dawać efekt: przeciwbólowy, odciążający, korygujący, stabilizujący lub przeciwobrzękowy. Wszystko zależne od okolicy poddawanej zabiegowi oraz rodzaju schorzenia lub kontuzji. Plastry utrzymują się na skórze 4-7 dni, jednak najlepszy efekt terapeutyczny dają maksymalnie do 3 doby od ich naklejenia.


W przypadku gdy zabieg nasila nasze dolegliwości oraz pojawia się pieczenie lub swędzenie w miejscu zabiegu, plastry należy delikatnie zdjąć.


Wskazania do Kinesiotapingu:


– przebyte kontuzje/ przeciążenia: mięśni, ścięgien, więzadeł;


– zapobieganie kontuzji i odciążenie: mięśni, ścięgien, więzadeł;


– stabilizacja stawów: skokowego, rzepkowo-udowego, stawu ramiennego;


– redukcja obrzęków: pooperacyjnych, limfatycznych;


– rozluźnienie napiętych mięśni kręgosłupa: szyjnego, piersiowego czy lędźwiowego;


– u kobiet w ciąży (odciążenie kręgosłupa lędźwiowego);


– korekcja postawy.


Przeciwwskazania do Kinesiotapingu


Plastrowanie dynamiczne to zabieg bezpieczny, nie powodujący znacznego obciążenia organizmu. Pomimo tego, że zabieg jest mało inwazyjny istnieją przeciwwskazania do jego stosowania m.in:


– rany oraz zmiany skórne w miejscu objętym zabiegiem;


– uczulenie na składniki kleju, którym plastry są mocowane do skóry.


© 2020. All Rights Reserved. Designed by Erizo.pl