Migrena szyjna leczenie

Co to jest migrena szyjna?


Jest to ból głowy mający swój początek w odcinku szyjnym kręgosłupa lub potylicy. Dolegliwości mogą rozprzestrzeniać się na większy obszar i obejmować również część skroniową, czołową i oczodołową głowy. Zespół ten ma swój początek w zaburzeniach strukturalnych oraz czynnościowych odcinka szyjnego kręgosłupa. Migrena szyjna nazywana jest również napięciowym bólem głowy lub zespołem szyjno-głowowym. Dolegliwości mogą przypominać klasyczną migrenę jednak migrena szyjna jest zupełnie odrębną jednostką chorobową.

Migrena szyjna objawy



ryc. 1. Częste lokalizacje występowania bólu w "migrenie szyjnej" .




  • Tępy ból głowy o natężeniu od umiarkowanego do silnego, występuje codziennie lub dwa do trzech razy w tygodniu,

  • bardzo często występuje bolesność dotykowa mięśni m. in: mięśnia czworobocznego oraz mostkowo-obojczykowo-sutkowego,

  • objawy często występują po przebudzeniu i nasilają się w ciągu dnia,

  • ból głowy może być jednostronny lub obustronny, jednak najczęściej objawy rozpoczynają się od części podpotylicznej (tył głowy) i mogą promieniować do okolicy skroniowej, czołowej lub oczodołowej,

  • może wystąpić uczucie sztywności karku oraz ograniczenie jego ruchomości,

  • mogą pojawić się: zawroty głowy, zaburzenia widzenia,

  • niektóre ruchy głową mogą nasilać dolegliwości, najczęściej: zgięcie szyi w przód lub jej odchylenie do tyłu,

  • pozycja neutralna odcinka szyjnego lub bardzo lekkie zgięcie w przód powinno przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości,

  • w bardziej zaawansowanych zmianach może pojawiać się ból ucha oraz nisko tonowe szumy uszne,

  • wymienione dolegliwości częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn.


Migrena szyjna przyczyny


W migrenie szyjnej dolegliwości bólowe głowy najczęściej są spowodowane złymi nawykami i od tego wszystko się zaczyna! Często o tym mówię "funkcja tworzy formę" lub "jak funkcjonujemy tak się odkształcamy". Dlatego tego typu problemy mają swój początek w naszej nieprawidłowej postawie np. długotrwałym garbieniu się lub patrzeniu w telefon. W pierwszej kolejności może dochodzić do napięć mięśniowych, sztywności karku oraz zmniejszenia przepływu krwi w tętnicach kręgowych. W późniejszym okresie dochodzi do poważnych zmian strukturalnych w obrębie trzonów oraz połączeń stawowych.  Do najczęściej wymienianych przyczyn migreny szyjnej zaliczamy:

  • długotrwałe utrzymywanie głowy w mocnym zgięciu w przód (najczęściej),

  • zwiększone napięcie mięśni szyi i głowy,

  • nieprawidłowe ustawienie stawów połączenia czaszkowo-szyjnego,

  • zaburzenia osi kręgosłupa szyjnego,

  • przemieszczenie względem siebie sąsiednich kręgów związane z obniżeniem krążka międzykręgowego (dehydratacja krążka),

  • zmiany strukturalne krążka międzykręgowego (wypukliny, przepukliny),

  • zwężenie kanałów tętnic kręgowych przez boczne wyrośla kostne wywodzące się z wyrostków haczykowatych (zmiany zwyrodnieniowe),

  • zwiększona lub zmniejszona ruchomość w stawach kręgosłupa szyjnego.


 


ryc. 2. Częsta, nieprawidłowa postawa podczas pracy z głową wysuniętą w przód oraz pochyloną w dół.


 

Czym się różni migrena szyjna od zwykłej migreny?


Migrena: 

  • samoistny początek,

  • ból jest niezależny od ustawienia szyi,

  • każdy napad trwa od kilku godzin do kilku dni,

  • występują nudności, wymioty,

  • ruchomość odcinka szyjnego jest w normie,

  • poprawa następuje po tryptanach.


Migrena szyjna:

  • początek wywołany przez złe ustawienie głowy np. mocne zgięcie w przód,

  • zmiana ustawienia wpływa na jej przebieg,

  • krótkie napady zależne od ustawienia głowy,

  • brak wymiotów,

  • ograniczona ruchomość kręgosłupa szyjnego, wzmożone napięcie mięśni karku,

  • poprawa następuje często po masażu oraz ustawieniu głowy w pozycji neutralnej lub lekko zgiętej w przód.


Zwróć uwagę na swoją postawę


Pamiętaj, że Twoje dolegliwości najczęściej nasilają się podczas długotrwałego pochylenia głowy w przód. Nasze czynności dnia codziennego prowokują taką pozycję dlatego proces leczenia należy rozpocząć od utrzymania głowy w pozycji neutralnej lub bardzo lekkiego zgięcia w przód. Dlatego musisz się pilnować i często korygować swoją postawę w początkowym okresie. Jeśli jesteś młodą osobą i nie masz jeszcze poważnych zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym samo skorygowanie postawy może mieć znaczny wpływ na zmniejszenie Twoich dolegliwości.

Ergonomia pracy


Szczególnie w tym przypadku należy szukać przyczyny, skupiając się na pracy zapominamy o swoim zdrowiu. Podczas siedzenia przy monitorze lub 'w papierach' poruszaj głową co 30 minut: odchyl ją lekko do tyłu, w lewo, prawo, wzruszaj ramionami. Czasami wystarczy podnieść monitor na wysokość oczu przez co od razu zmienia się ustawienie naszej szyi. Jeśli jesteś nauczycielem i pracujesz z małymi dziećmi to może po prostu usiądź na moment leczenia tak, aby nie wymuszać mocnego pochylenia głowy w dół. Bardzo często problem z migreną szyjną mają księgowi oraz osoby, których praca w znacznym stopniu wymusza ustawienie głowy pochylonej w przód. Zadbaj o swoje zdrowie i na ile jest to możliwe dostosuj miejsce pracy tak aby nie przebywać zbyt długo w jednej pozycji z nieprawidłową postawą.


ryc. 3. Pamiętaj co 30 minut poruszaj głową, nie zostawiaj mięśni zbyt długo w jednej pozycji.



Masaż/ Terapia manualna


Ból głowy pochodzenia szyjnego skutecznie leczony jest masażem lub terapią manualną. Osobiście polecam masaż tkanek głębokich odpowiednich mięśni i struktur odcinka szyjnego. Często zmniejszenie dolegliwości bólowych następuje po jednym zabiegu, oczywiście objawy wrócą w przypadku gdy znów przestaniemy dbać o naszą postawę. Z zabiegów z zakresu terapii manualnej zazwyczaj wykorzystuje się trakcję odcinka szyjnego, która jest również skuteczną metodą leczenia migreny szyjnej. Zabiegi manualne jak masaż tkanek głębokich i trakcja znacznie przyspieszają proces leczenia, jednak jeśli wrócimy do starych nawyków ból najprawdopodobniej powróci.


ryc. 4. Terapia tkanek głębokich odcinka szyjnego.


 

Wzmocnij mięśnie


Bardzo ważne jest również wzmocnienie mięśni odpowiadających za naszą prawidłową postawę. Dodatkowo wzmacnianie mięśni oraz utrzymanie prawidłowych zakresów ruchu w odcinku szyjnym w znacznym stopniu spowalnia proces powstawania zmian zwyrodnieniowych. Zmiany te mogą mieć znaczny wpływ na powstanie dolegliwości bólowych głowy i niestety w bardzo zaawansowanym procesie zwyrodnieniowym kręgosłupa szyjnego leczenie jest już trudniejsze. Należy również pamiętać, że nasza prawidłowa postawa ma swój początek w odcinku lędźwiowym. Więc trening docelowo będzie raczej ogólny i musi zawierać nie tylko mięśnie w obrębie kręgosłupa szyjnego, ale również odpowiadające za naszą prawidłową postawę tj: grupę mięśni prostowników grzbietu, mięśnie pośladkowe czy mięśnie brzucha. Nie można oczywiście zapominać o rozciąganiu mięśni szyi, poniżej wrzucam link "ćwiczenia rozciągające mięśni szyi".

http://fizjoterapiakonstancin.pl/rozciaganie-miesnia-czworobocznego/

 


ryc. 5. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy.



Regeneracja


Na nasze dolegliwości może również wpływać brak odpowiedniej ilości odpoczynku, nieuregulowany sen oraz nadmiar stresu. Zadbaj na ile jest to możliwe o te czynniki, ponieważ one też mogą mieć wpływ na nasze dolegliwości. Z metod regeneracyjnych oprócz regularnego snu czy odpowiedniej jego długości, polecam odnowę biologiczną z której sam korzystam (link pod artykułem). Na stres polecam masaż, wysiłek fizyczny np. (jazda na rowerze, pływanie, bieganie), jogę lub wizytę u psychologa (jeśli sytuacja tego wymaga). Zobacz, która z metod najlepiej na Ciebie działa i korzystaj z niej :)

https://www.youtube.com/watch?v=M9yI2fpHu50

 

 

Autor artykułu: mgr Jarosław Komosa